صفحه اصلی > اقتصادی : تأکید مقام چینی برای استفاده از طرح کمربند و جاده در افزایش روابط اقتصادی با ایران

تأکید مقام چینی برای استفاده از طرح کمربند و جاده در افزایش روابط اقتصادی با ایران

ژو یونگبیائو، مدیر اجرایی “مرکز تحقیقات کمربند و جاده” در دانشگاه لانژو، در گفتگو با روزنامه چینی گلوبال تایمز به اهمیت سفر سه روزه سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران به چین اشاره و تأکید کرد که این سفر می‌تواند به عنوان یک جهش بسیار مهم در روابط چین و ایران تلقی شود.

ژو گفت: همکاری در چارچوب ابتکار کمربند و جاده و سازمان همکاری شانگهای فضای بیشتری را برای همکاری چین و ایران فراهم می کند و می توان پیش بینی کرد که پس از این دیدار روابط چین و ایران وارد مرحله جدید و بالاتری شود.

تانگ ژیچائو، تحلیلگر مسائل خاورمیانه در آکادمی علوم اجتماعی چین، نیز در گفتگو با این روزنامه گفت که اولویت اصلی این سفر باید توسعه “مشارکت راهبردی جامع” دو کشور و پیشبرد توافقنامه همکاری ۲۵ ساله و اجرای آن باشد.

بر اساس این گزارش، ایران و چین روابط اقتصادی قوی به ویژه در زمینه های انرژی، ترانزیت، کشاورزی، تجارت و سرمایه گذاری دارند.

در سال ۲۰۲۱، هر دو کشور یک پیمان همکاری استراتژیک ۲۵ ساله امضا کردند که گفته می شود شامل اجزای “سیاسی، استراتژیک و اقتصادی” است.

در سفر اخیر هو چونهوا، معاون نخست وزیر چین به تهران که در دسامبر ۲۰۲۲ صورت گرفت، رئیسی تأکید کرد صرف نظر از تغییرات چشم انداز بین المللی و منطقه‌ای، ایران قاطعانه به تعمیق مشارکت استراتژیک همه جانبه بین دو کشور متعهد خواهد بود.

دو کشور همچنین در چندین توافق سطح بالا، اهدافی را برای مبادلات تعیین کرده‌اند اما در سال‌های اخیر به دلیل تأثیر همه‌گیری کووید-۱۹ و تغییرات منطقه‌ای، پیشرفت به سمت این اهداف به تعویق افتاده است.

تانگ تاکید کرد: نکته کلیدی سفر رئیسی پیشبرد این روند است زیرا برای مردم دو طرف مفید است.

به گفته کارشناسان، چین و ایران موضوعات بین المللی زیادی از جمله افغانستان، ثبات و توسعه منطقه ای، تغییرات آب و هوایی، امنیت منطقه ای، امنیت انرژی و موارد دیگر نیز در دستور کار دارند که باید مورد بحث قرار گیرد.

بنا بر این گزارش، رئیسی صبح امروز (سه‌شنبه) به وقت محلی وارد فرودگاه پکن شد و تا ساعاتی دیگر در محل کنگره چین از سوی شی‌جین‌پینگ، رئیس جمهور این کشور مورد استقبال رسمی قرار خواهد گرفت.

این اولین سفر رسمی دولتی رئیس جمهوری اسلامی ایران به چین بعد از ۲۰ سال است. دیدار و ملاقات خصوصی با رئیس جمهور چین، امضای اسناد مهم همکاری‌های دوجانبه در حضور روسای جمهور دو کشور، دیدار نخست‌وزیر و رئیس کنگره ملی خلق چین با رئیسی، سخنرانی در دانشگاه پکن، ملاقات با ایرانیان مقیم از جمله برنامه‌های رئیس جمهور در این سفر سه روزه است.

دیدگاهتان را بنویسید