صفحه اصلی > فرهنگی : رویداد ایده‌نگاری برای برگزاری تجمعات|کدخدایی: ایده‌پردازی علمی لازمه اجرای قانون اساسی است

رویداد ایده‌نگاری برای برگزاری تجمعات|کدخدایی: ایده‌پردازی علمی لازمه اجرای قانون اساسی است

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، آیین  اختتامیه رویداد ایده‌نگاری «الزامات حقوقی تجمعات و اعتراضات در نظام جمهوری اسلامی ایران»  صبح امروز سه‌شنبه (۲۵ بهمن‌ماه) به همت پژوهشکده شورای نگهبان  در دانشکده مدیریت دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

در این مراسم که با حضور عباسعلی کدخدایی و رئیس پژوهشکده این شورای نگهبان و هادی طحان نظیف سخنگوی این شورا برگزار شد، مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم سالاری، سیدنظام موسوی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، جلیلی محبی عضو هیئت علمی مرکز پژوهش‌های مجلس و فضه‌سادات حسینی گوینده تلویزیون و دانش‌آموخته رشته حقوق به عنوان داوران ویژه رویداد حضور داشتند.

در جریان این رویداد  ۶ گروه که از میان ۸۰ گروه ایده‌پرداز به مرحله نهایی راه یافته بودند به ارائه طرح‌های پیشنهادی خود پرداختند و طرح‌های راه یافته به مرحله نهایی با عنوان‌های «قانون ایجاد اتحادیه هماهنگی مطالبات مردمی (اهم)»، «کنشگری رقومی فرصتی جدید برای شهروند رقومی»، «لایحه قانون نحوه برگزاری تجمعات»، «نحوه تشکیل تجمعات و اعتراضات»، «لایحه اجرای اصل ۲۷ قانون اساسی» و… بود که توسط نخبگان علمی از دانشگاه‌های برتر کشور و فعالان حوزه حقوق اجتماعی تهیه و تدوین شده بود.

پس از ارائه‌ طرح‌ها و پاسخ به سوالات و ابهامات مقرر شد داوران بر اساس معیارهایی همچون «توانایی درک اصل موضوع»، «جامعیت طرح»، «مطابقت ایده با اسناد بالادستی همچون قانون اساسی»، «قابلیت اجرایی»، «نوآوری طرح»، «انسجام طرح» و «نحوه ارائه داوری» به ارزیابی ایده‌ها بپردازند و ۳ طرح برتر را طی امروز و فردا اعلام کنند.

البته یکی از گروه‌ها به انتخاب افراد حاضر در آیین پایانی این رویداد مورد تجلیل ویژه قرار گرفت و لوحی به آن‌ها اهدا شد. از ۶ گروه راه یافته به مرحله نهایی نیز با اهدای لوح سپاسی باحضور کدخدایی و طحان نظیف و هیات داوران تجلیل شد.

**ارسال ایده‌های برتر به مجلس برای مجلس و معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری 

در جریان این رویداد، علی فتاحی قائم مقام پژوهشکده شورای نگهبان که مجری این مراسم نیز بود خبر داد که ایده‌های ارائه شده پس از جمع‌بندی در پژوهشکده برای قرار گرفتن در مسیر اجرا و تبدیل شدن به طرح و لایحه به معاونت حقوقی ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی ارسال خواهد شد.

همچنین عباسعلی کدخدایی رئیس پژوهشکده شورای نگهبان طی سخنانی اظهار داشت: صحبت در رابطه با موضوع تجمعات و اعتراضات بسیار است اما در بسیاری از مواقع ما هنوز در بحث قانونگذاری و قبل از آن شناسایی موضوعاتی که نیازمند قانونگذاری است در مراحل ابتدایی قرار داریم.

وی افزود: متاسفانه همچنان این بدنه های کارشناسی به مراجع قانونگذاری ما ارتباط وثیقی پیدا نکرده اند و مهمتر از آن اینکه نظرات مردم را در شکل گیری قوانین و مقررات کمتر می بینیم. برای تدوین قوانین به خصوص قوانینی که مستقیما با حقوق مردم سروکار دارد، نظامات مختلف برنامه های ویژه تری دارند و به صورت منظم نطرات مردم را دریافت می کنند و بعد نسبت به آن اقدام به قانونگذاری می کنند. لذا هز این جهت باید فعال تر اقدام کنیم.

**ایده‌های مطروحه باید قابلیت اجرا داشته باشد

رئیس پژوهشکده شورای نگهبان عنوان کرد: ایده پردازی در زمینه برگزاری اعتراضات توسط نخبگان، اساتید و صاحب نظران باید باشد و این قبیل اتفاقات علمی که تعداد آن نیز کم است باید برای ارائه بحث و کارشناسی تر شدن موضوعات بیشتر شود تا کسانی که در مقام قانونگذاری تقنینی قرار دارند نظرات دقیق خری را در هین زمینه کسب کنند و بتوانند در نهایت قانون خوبی را تصویب کنند.

این عضو شورای نگهبان تصریح کرد: باید توجه شود که ایده هایی که در چنین رویدادهایی ارائه می‌ شود واقعا قابلیت اجرا داشته باشند. آرمان‌ها در قانون اساسی در قالب اصول ان بیان شده و ما باید پایین تر از قانون اساسی و روی زمین نظر و ایده‌ای که می دهیم با توجه به شرایطی که در کشورمان وجود دارد قابلیت اجرا هم داشته باشد.

کدخدایی خاطرنشان کرد: طبیعتا اینها می تواند برای آینده کشور و عبور از بسیاری از مشکلات امروزمان که در قانونگذاری و در سطح بالاتر در بحث حکمرانی با آن مواجه هستیم موثر باشد.

در ادامه این مراسم مصطفی کواکبیان نماینده ادوار پیشین مجلس در رابطه با ایجاد کمیته فقهی که در یکی از طرح‌ها ارائه شده بود به طنز گفت: ما نباید کار علما را زیاد کنیم. در طرح‌های ارائه شده نوآوری‌هایی وجود دارد اما از جنبه اجرا خیلی قابلیت اجرایی ندارد.

**دلیل محجور بودن برخی اصول قانون اساسی این بوده که جرات نکردیم آنها را عملی کنیم

سید نظام الدین موسوی نیز در رابطه با یکی از طرح های ارائه شده برای تجمع قانونی گفت: در اصل ۲۷ قانون اساسی دو نکته آمده که تجمعات مسلحانه نبوده و مخل امنیت جامعه نباشد و لذا به کارشناسی نیاز دارد که این مبانی را بشناسد. دلیل محجور بودن برخی اصول قانون اساسی این بوده که جرات نکردیم آنها را عملی کنیم و چهارچوب برای آن تعیین کنیم مانند امر به معروف و نهی از منکر که دچار مشکلاتی در این زمینه هستیم. لذا چارچوب دار کردن موضوعات مهم است.

موسوی یادآور شد: از زمان انقلاب مشروطه موضوع اعتراضات و تجمعات سیاسی وجود داشت و تاکنون نتوانستیم چهارچوب روشنی برای آن داشته باشیم. چهارچوب‌های تجمعات و اعتراضات نسبت مستقیمی با تعیین تکلیف وضعیت گروه ها و احزاب و جمعیت های سیاسی دارد. در کشورهایی که این رویکرد روشن شده تکلیفشان با بحث اعتراضات و تجمعات روشن است چرا که چهارچوب هایی شکل گرفته که مسئولیت را برعهده بگیرند.

جلیلی: دانشگاه شریف پاییز سختی را پشت سر گذاشت

در ادامه این مراسم جلیل محبی عضو هیئت علمی مرکز پژوهش‌های مجلس نیز طی سخنانی اظهار داشت: الان فضای مجازی به نحوی است که به دلیل نداشتن قوانین و مقررات آزادتر است. اصل ورود حوزه مجازی به مسئله تجمعات مساله ابتکاری و خوبی است، اما نباید به گونه‌ای شود که همین آزادی مجازی هم که اکنون وجود دارد با مشکل مواجه شود.

فضه السادات حسینی نیز در سخنان کوتاهی گفت: اصل کار این ایده تجمعات در فضای مجازی است که با همه پیشرفت‌های موجود، اما در همه مناطق و همچنین برای اقشار کم درآمد قابل دسترسی نیست.

در پایان این نشست نیز جلیلی رییس دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به ناآرامی‌های ماه‌های گذشته خاطرنشان کرد: دانشگاه شریف پاییز سختی را گذراند و دلایل آن هم این بود که دشمن خیلی سرمایه‌گذاری کرد و دلیل تمرکز بر دانشگاه شریف جایگاه نخبگانی این دانشگاه بود.

وی خطاب به داوران این رویداد و کدخدایی رئیس پژوهشکده شورای نگهبان، گفت: اتفاقات پاییز ۱۴۰۱ برای ما تکلیفی ایجاد کرد که اقناع است و این اقناع خیلی سخت است. وقتی رسانه‌های بیگانه بر موج اقناع سوار می شوند، از طرف دیگر بحث بی عفتی بیرون می زند و با آزادی بیان و اعتراض مخلوط می شود و اینکه فرزندانمان را مجاب کنیم که هر کدام از این موارد مرز خود را دارد کار سختی است.

رییس دانشگاه شریف گفت: امیدواریم بتوانیم در دانشگاه شریف این مجاب کردن و مرزبندی را شکل دهیم چرا که اگر این اتفاق در این دانشگاه رخ دهد در سایر دانشگاه ها نیز توسعه خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید